Poloniści w Powstaniu Wielkopolskim | Polonia Bydgoszcz - P1920.pl

Poloniści w Powstaniu Wielkopolskim

  • Kris
  • 28 grudnia 2018

27 grudnia 2018 roku minęła 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W wyniku wygranych przez Polaków walk, a następnie na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego – cała Wielkopolska, a także Bydgoszcz została przyłączona do odrodzonego państwa polskiego.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Zygmunt Kochański  (w środku) – piłkarz Unii Poznań, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, oficer WP, prezes i długoletni działacz KS Polonia, prezes pomorskiego OZPN, honorowy prezes PZMot (okręg Bydgoszcz), współzałożyciel sekcji żużlowej BKS Polonia w 1946 r. Aktywny bojowo jeszcze przed Powstaniem – potyczki z oddziałami Grenschutzu, w Powstaniu walczył w rejonach Gniezna, Kcyni, następnie przydzielony do dowództwa Powstania, odpowiadając za park samochodowy liderówPowstania. Odznaczony Krzyżem Niepodległości za udział w Powstaniu Wielkopolskim (widoczny na mundurze na fotografii).

Z Kochański w ekipie oldboyów Polonii.

Mogiła Krystyny i Zygmunta Kochańskich.

Podporucznik Czesław Schneider – współzałożyciel KS Polonia Bydgoszcz.

Biografia podporucznika Czesława Schneidera.

Grób Czesława Schneidera w Poznaniu (na zdjęciu widoczni najmłodsi przedstawiciele piłkarskiej Polonii – Gryfusie).

Edmund Szyc – pomysłodawca i założyciel KS Polonja – w Powstaniu w stopniu plutonowego, dowodził plutonem w którym byli zgromadzeni sportowcy Warty Poznań.

Sportowcy Warty Poznań w Powstaniu Wielkopolskim, w tym Edmund Szyc – założyciel Polonii Bydgoszcz, administrator jednej z poniemieckich Cegielni w 1920 w naszym mieście.

Przybliżenie – tekst pochodzi z monografii 25 lecia Warty Poznań wydanej w 1937 r.

Ludwik Bociański – w 1920 r. przez kilka miesięcy dowódca bydgoskiego 62 Pułku Piechoty. Wraz z Szycem, wiosną 1920 planowali założenie KS Polonia. W Powstaniu m.in. jeden z dowódców tzw. Batalionu Pleszewskiego, walczącego na południu Wielkopolski. Miał epizody gry w pierwszej drużynie Polonii.

Franciszek Nogaj (stoi pierwszy z prawej). Na zdjęciu drużyna Polonii z 1933 roku przed meczem barażowym o ekstraklasę z drużyną Union Touring.

Stanisław Stryszyk (pan grający na skrzypcach) – ojciec taty współzałożyciela Polonii Alego Stryszyka (tutaj Ali to małe bobo na kolanach mamy), dziadek Stanisława Stryszyka – uczestnika polonijnej Wigilii 2018 i wcześniejszych klubowych spotkań wigilijnych, który zmarł kilka tygodni temu . W domu przy ulicy Długiej z narażeniem życia przechowywał rannych i wykradzionych przez dr. Biziela z lazaretu wojskowego powstańców wielkopolskich.

Tu byli ukrywani powstańcy wielkopolscy w 1919 r, przez Stanisława Stryszyka.

Materiał autorstwa Pana Sławomira Wojciechowskiego zamieszczony na portalu fb -> 100 lecie Piłkarskiej Polonii 1920-2020

Udostępnij