Polonia Bydgoszcz kontra finalista europejskich pucharów

4 lata temu na profilu 100 lecie Piłkarskiej Polonii 1920-2020 | Facebook pojawił się wpis o potyczce piłkarskiej Polonii z niemieckim (NRD) FC Carl Zeiss Jena (ówczesny Motor) – zespole, który w 1981 roku dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Jak do tej pory, tak klasowy rywal na Sportowej 2 się nie pojawił. Poniżej przypominamy w całości wspomniany wpis.

Herb FC Carl Zeiss Jena

„Mamy jako klub w swoim CV takich rywali, którzy zmagali się na naszym stadionie, piłkarze tych ekip przebierali się w starych klubowych szatniach, a po jakimś niedługim czasie zmagali się o największe europejskie laury.
Dnia 3 kwietnia 1961 roku, do Bydgoszczy przyjechał zespół z NRD z Jeny – Motor, drużyna ta rok później odpadła z półfinałów Pucharu Zdobywców Pucharów po dwumeczu z Atletico Madryt.


3 kwietnia 1961 r. Lany Poniedziałek Polonia – Motor Jena 0:2 (0:2)
Polonia: Staszewski, Dziadek, Różewski, Boniek, Kremplewski, Jędrzejczak, Sylwestrzak (H. Norkowski) Lubawy (Gockowiak) M. Norkowski, Armknecht, Stachowicz

Zbiory Sławomira Wojciechowskiego


Drużyna z Jeny znana jest kibicom bardziej jako FC Carl Zeiss Jena. Pod tą nazwą ekipa z Turyngii osiągała swoje największe sukcesy, w tym udział w Finale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1981 r. Niemcy przegrali wówczas z reprezentującym ZSRR, gruzińskim Dinamo Tbilisi 2:1. W 1960 r. Motor Jena zdobył Puchar Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W I lidze w 1960 r. rywale Polonii zajęli 8 miejsce. Do Bydgoszczy przyjechali jako piąta drużyna w tabeli nowego sezonu Oberligi.

Relacja z meczu w lokalnej prasie. Zbiory Sławomira Wojciechowskiego


Pojedynek Polonia – Motor, ówczesny trener Polonii Zdzisław Gierwatowski wykorzystał by poeksperymentować ustawieniami, a także by wypróbować zawodników Polonii młodego pokolenia. W bramce wystąpił w meczu tym mający 16 lat i 7 miesięcy Henryk Staszewski. Same zawody nie zachwyciły. Poloniści razili nieskutecznością. W obliczu Świąt Wielkanocnych na stadionie pojawiła się garstka kibiców. Bramki dla gości zdobyli: Gabliek oraz Schymik.
Jednak piłkarska Polonia w swoim historycznym CV ma wpisany pojedynek z klubem, który w swojej historii grał w finale i półfinale europejskich pucharów.”

Zdjęcie główne: Wycinek z lokalnej prasy ze zbiorów Sławomira Wojciechowskiego.

źródło: fb 100 lecie Piłkarskiej Polonii 1920-2020 – autor: S. Wojciechowski

Udostępnij