WybieraMY. Rozbudowa stadionu Polonii | Polonia Bydgoszcz - P1920.pl

WybieraMY. Rozbudowa stadionu Polonii

  • Miłosz Kalaczyński
  • 22 marca 2021

Dzisiaj rozpoczęły się miejskie konsultacje. Bydgoszczanie mają dwa miesiące na wskazanie priorytetowych inwestycji. Wśród nich jest rozbudowa stadionu Polonii.

Od 22 marca ruszyły miejskie konsultacje, w których mieszkańcy będą mogli wybrać trzy priorytetowe inwestycje. Na liście znalazło piętnaście propozycji. Głosowanie potrwa do 21 maja br. Wyniki będą decydowały o kolejności realizacji miejskich wskazań. Wykonanie tych projektów planowano już we wcześniejszych latach. Jednak Miasto chce poznać preferencje mieszkańców, ponieważ przez ostatni rok budżet miejski znaczne zeszczuplał. Dowiadujemy się tego w komunikacie prezydenta miasta, tłumaczącym powód wyboru najpilniejszych wydatków:

Jeszcze w 2018 roku zakładaliśmy, że w najbliższych latach Miasto Bydgoszcz jest w stanie zrealizować wszystkie zadania, które znajdują się na przedstawionej Państwu liście. Przez zmiany w prawie krajowym oraz pandemię możliwości finansowe miasta zmniejszyły się w bardzo dużej skali. W 2020r. na inwestycje miejskich pieniędzy było o ponad 80 milionów zł mniej niż w 2019r. Z tego powodu chcemy wspólnie z Państwem wybrać kolejność realizacji inwestycji. każdy z Państwa może wybrać 3 inwestycje, które uzna za priorytetowe – przyznaje Rafał Bruski.

Dla kibiców Polonii najważniejszą inwestycją na liście jest rozbudowa stadionu przy ulicy Sportowej. Wskazanie na jego unowocześnienie może znacznie przyspieszyć tę realizację.

W zeszłym roku zakończono pierwszy etap renowacji obiektu. Nowa trybuna i parking maszyn stały się wizytówką miejskiej areny. Poprawa warunków na stadionie przyciąga coraz więcej międzynarodowych imprez żużlowych. Niestety, sektory na obu łukach znacznie odbiegają pod względem wizualnym i komfortu od nowej trybuny. Duża odległość sektorów od toru i uciążliwa ingerencja natury w miejsca zajmowane przez fanów, nie przynoszą chluby miejskiemu obiektowi.

Na miejskim portalu czytamy krótki opis inwestycji:

Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz. Zadanie związane jest z kontynuacją przebudowy trybun i dostosowanie obiektu do najnowszych standardów. Trwa projektowanie nowej trybuny na pierwszym łuku stadionu. Dokumentacja ma być gotowa pod koniec roku. Pierwszy łuk pomieści 4,5 tys. kibiców. Tak samo, jak w przypadku pierwszego etapu przebudowy stadionu, czyli sektora B, nowo zaprojektowane trybuny będą przybliżone do toru.

Co ważne, wraz z budową kolejnej trybuny, powstaną pomieszczenia, w których będzie funkcjonowało klubowe muzeum. Takie miejsce jest niezwykle potrzebne dla środowiska polonijnego. Wyrazem tego była wystawa Jarosława Gamszeja „Muzeum Bydgoskiego Sportu Żużlowego” w Operze Nova. Odwiedziło ją tysiące gości. W takim miejscu znalazłyby się eksponaty istniejących sekcji Polonii oraz tych historycznych, jak np. hokej, tenis ziemny czy judo.

Lista propozycji:

  1. Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz
  2. Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku
  3. Zwiększenie wydatków na budowę infrastruktury rowerowej
  4. Budowa drogi rowerowej i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą
  5. Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej
  6. Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego
  7. Budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w Parku Centralnym
  8. Rozbudowa Trasy W-Z
  9. Rewitalizacja parku Akademickiego
  10. Budowa basenu na Osiedlu Leśnym
  11. Przebudowa ul. Nakielskiej (od granic miasta do ronda Grunwaldzkiego)
  12. Rewitalizacja nabrzeży Brdy
  13. Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy
  14. Rozwój funkcji rekreacyjnych w Myślęcinku: budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium
  15. Utworzenie Centrum Kultury Fordon

Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos z trzema propozycjami na stronie www.bydgoszcz.pl/wybieramy. W głosowaniu mogą brać udział również osoby niepełnoletnie, po uprzedniej zgodzie pisemnej opiekunów prawnych. W czasie konsultacji odbędzie się seria spotkań on-line, omawiające poszczególne inwestycje.

Miłosz Kalaczyński

Udostępnij