Prezes SLA PB podsumowuje rok 2021 lekkoatletów - wywiad | Polonia Bydgoszcz - P1920.pl

Prezes SLA PB podsumowuje rok 2021 lekkoatletów – wywiad

  • Łukasz Rybski
  • 13 stycznia 2022

Tak, jak zapowiadaliśmy we wcześniejszych materiałach, nadszedł czas na podsumowanie roku 2021 w wykonaniu lekkoatletów KS Polonia Bydgoszcz Sekcja Lekkoatletyczna im. Klemensa Biniakowskiego. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami prezes Stowarzyszenia – Krzysztof Rataj.

Polonia1920: Jaki był miniony rok dla Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz Sekcji Lekkoatletycznej im. Klemensa Biniakowskiego? Czy udało się zrealizować założone cele?

Krzysztof Rataj: W pewnym stopniu nasze cele w ubiegłym roku ewoluowały wraz z ogólną sytuacją. Piętno na całej rzeczywistości odcisnęła pandemia, dotykała ona w różnych wymiarach wielu ludzi, a także wpływała na funkcjonowanie organizacji. Nie ominęła również sfery sportu. Pierwsze miesiące wiązały się z ogólnymi ograniczeniami, w kolejnych nastąpiło ich znoszenie i naturalnie możliwości różnorodnej aktywności wzrastały. Niewątpliwie druga połowa roku przyniosła zawodnikom większą możliwość regularnych startów w zawodach, również tych o charakterze masowym, choć oczywiście sytuacja nie powróciła w pełni do tej, jaka miała miejsce przed początkiem epidemii. Ułatwiało to planowanie, z pewnością dodatkowo motywowało, a przede wszystkim dawało szansę wspólnej rywalizacji. Dla jednych była to okazja do zweryfikowania formy i podążania za głównymi, przyjętymi celami, dla innych powrotu do większej aktywności. Zarząd starał się w wspierać w tym zawodników oraz integrować grupę. Finalnie na linii startu stanęło do końca roku kilkunastu biało-czerwonych, cieszyło nas również, że dwukrotnie Poloniści wzięli udział w rywalizacji drużynowej.

Polonia1920: Kogo można wyróżnić? Śledząc relację z klubu na pierwszy plan wysuwają się Agata Tomczyk i Patryk Mendel, czy można powiedzieć, że miniony rok należał do nich?

Krzysztof Rataj: Zdecydowanie wyróżniającymi się w minionym roku zawodnikami byli Agata i Patryk. Oboje przepracowali bardzo solidnie okres zimowy 2020/2021 i na ile było to możliwe już od wczesnej wiosny brali udział w zawodach, których wówczas, z uwagi na ograniczenia, nie było zbyt wiele. Wszystko to było podporządkowane ich głównemu celowi jakim był debiutancki start w maratonie. I to się w pełni powiodło. Agata i Patryk wystartowali 3 października w Silesia Maraton, który ukończyli z bardzo dobrymi wynikami. Czas Agaty 3:11.38 pozwolił jej wywalczyć 4 miejsce wśród kobiet. Patryk minął linię mety z rezultatem 3:07:37 również lokując się w czołówce, był 6 w swej kategorii wiekowej M20, oboje znaleźli się w pierwszej setce finiszerów. Każdy maraton jest dla zawodników wielkim i wyjątkowym przeżyciem, debiut dodatkowo wzmacnia te doświadczenia. Cieszy ogromnie, że wiązał się on dla Agaty i Patryka z takimi wynikami. Po drodze pojawiały się inne indywidualne sukcesy potwierdzane także poprawianiem życiowych osiągnięć. Ale raz jeszcze to podkreślę, stała za tym ich wytrwała i rzetelna praca. Myślę, że to wszystko bardzo ich zbudowało i będzie ważnym punktem na drodze dalszego rozwoju, za co mocno trzymam kciuki.
Warto dodać, że na uwagę zasługuje także postawa i aktywność innych zawodników. Indywidualne sukcesy odnosili Karolina Skucińska, Przemysław Włodarski, Damian Wierzyński oraz Miłosz Kalaczyński. Miłosz dodatkowo ukończył kurs instruktorski PZLA, co jest bardzo ważne dla jego osobistego rozwoju, ale również ma duże znaczenie dla klubu. Grupa wymierne wsparcie otrzymała również od Dominiki i Bogumiła Moroszczaków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Zaś sportowo zaangażowani byli także m. in. Wioletta Palacz, Marta Pobiedzińska, Grażyna Przybylska, Beata Woźniacka, Arkadiusz Mąka oraz Rafał Paprocki. Byłe też inne osoby, które w różnych formach angażowały się w działalność klubu i go wspierały. Wszystkim w tym miejscu chciałbym za to bardzo serdecznie podziękować, zaś zawodnikom dodatkowo przekazać gratulacje za ich osiągniecia.

Polonia1920: Wiadomo, że pandemia pokrzyżowała plany związane z biegiem na stulecie klubu. Czy sekcja planuje organizację innych wydarzeń w najbliższym czasie?

Krzysztof Rataj: W tej chwili nie mamy takich planów.

Polonia1920: Jakie są najważniejsze plany i cele na rok 2022 dla SLA?

Krzysztof Rataj: Dla Zarządu będzie to przede wszystkim wspieranie zawodników w ich sportowych wyzwaniach oraz dalsza integracja całej grupy. Natomiast jeżeli chodzi o plany w nieco szerszej perspektywie, w pierwszej połowie bieżącego roku czekają nas wybory i myślę, że obok wskazania nowych władz stowarzyszenia będzie to też okazja do wspólnych rozmów, wszystkich członków klubu, o najistotniejszych potrzebach i celach na najbliższe lata.

Polonia1920: Czy zdaniem prezesa sekcji lekkoatletycznej żużlowa Polonia awansuje do ekstraligi?

Krzysztof Rataj: Trzymam bardzo mocno kciuki za awans żużlowców. Potencjał i sportowe argumenty są, ale tak jak każdym sporcie, decydująca okaże się bezpośrednia rywalizacja. Tor wszystko zweryfikuje. W przypadku żużla na końcowy sukces składa się ogromna ilość czynników, nie zawsze nawet doskonała forma fizyczna zawodników, czy odpowiednie przygotowanie sprzętu, dają wystarczającą gwarancję. Trzeba o tym pamiętać stawiając oczekiwania, być cierpliwym i po prostu wspierać. ŻKS, ale i cała Polonia, a w szerszej perspektywie także nasze miasto i region, bardzo potrzebują tej „kropki nad i”, przypieczętowania procesu organizacyjnej i sportowej odbudowy żużla. Ewentualny awans otworzy nowe możliwości i będzie wiązał się z kolejnymi wyzwaniami. Ufam, że w nieodległej perspektywie będziemy mogli wszyscy dzielić radość z sukcesu żużlowej Polonii. Trzymamy również mocno kciuki za pozostałe polonijne kluby sportowe oraz społeczne stowarzyszenia i inicjatywy. Każdy odniesiony sportowy sukces, każdy krok w procesie organizacyjnym mają duże znaczenie dla całej społeczności i pomagają rozwijać Polonię.

Polonia1920: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Łukasz Rybski

Foto: Emilia Hamerska-Lengas

Udostępnij