Poloniści wygrywają i walczą dalej o utrzymanie. | Polonia Bydgoszcz - P1920.pl

Poloniści wygrywają i walczą dalej o utrzymanie.

• Miłosz Kalaczyński
  • 18 maja 2019

Polonia Bydgoszcz ograła Kujawiaka Kowal 3:1 (2:1). Dzięki temu zwycięstwu bydgoszczanie wykonali ważny krok w kierunku utrzymania się w lidze.

W tym meczu gospodarze i goście nie mogli, lecz musieli wygrać to spotkanie, ponieważ obie ekipy zajmowały miejsca w strefie spadkowej. Oba zespoły przed meczem miały na swoim koncie tyle samo punktów (29). Poloniści do tego spotkania podchodzili po minimalnej, wyjazdowej porażce z liderem ligi Unią Janikowo (2:1). Kujawiacy w ostatnim meczu zremisowali z Cuiavią Inowrocław, na własnym boisku (1:1).

W 2. minucie spotkania, strzałem z rzutu wolnego bramkarza Kujawiaka próbował zaskoczyć Robert Sawicki, piłka leciała precyzyjnie pod poprzeczką, jednak Tomasz Wojnowski dobrze interweniował. Chwilę później Łukasz Chruścicki znalazł się z piłką w polu karnym rywali, oddając silny strzał, na jego linii stanął obrońca Kujawiaka, blokując piłkę. Piłkarze gości starali się przenieść piłkę długimi podaniami w pole karne Polonii do Huberta Szymczaka. Po kwadransie gry, warto było pochwalić poczynania biło-czerwonych w defensywie. Dużo podań było przechwytywane już na wysokości połowy boiska, a kiedy zawodnikom z Kowala udało się przedrzeć na połowę Polonii , wówczas obrońcy skutecznie bronili dostępu do bramki strzeżonej przez Piotra Świetlika. Widząc to jeden z piłkarzy Kujawiaka oddały mocny strzał z okolic 25 metra boiska. Uderzenie obronił golkiper Polonii, niestety futbolówka trafiła do dobrze ustawionego Dawida Kwiatkowskiego, a ten nie dał szans Świetlikowi. W 26. minucie Łukasz Grube oddał mocny strzał z rzutu wolnego, piłka szybowa nisko nad poprzeczką. W następnej akcji, Mateusz Jakubowski chciał wybić piłkę na rzut rożny, a ta trafiła w słupek. Po wznowieni gry z rogu, piłkę otrzymał Rafał Kubacki, który precyzyjnie dośrodkował do Damiana Adamskiego. 21-latek spokojnie skierował głową piłkę do bramki i mieliśmy remis. Pod koniec pierwszej połowy doszło do małej przepychanki między zawodnikami. Zawodnicy Kujawiaka grali coraz bardziej agresywnie. W czasie doliczonym do pierwszej połowy gry na korzyść Polonii został przyznany rzut wolny z ponad 25 metrów od bramki. Do piłki podszedł Jakub Kościecha. Piłka po strzale obrońcy Polonii długo szybowała w powietrzu i wylądowała w bramce przy słupku strzeżonej przez Wojnowskiego. Ta bramka do szatni spowodowała, że to gospodarze schodzili z prowadzeniem po pierwszej połowie.

Po wznowieniu gry, okazję na podwyższenie prowadzenia miał Born, do którego zostało posłane płaskie podanie po ziemi, ale w ostatniej chwili Kamil Malinowski wybił piłkę z pod nóg reprezentanta Polonii. W 57. minucie Damian Ratajczyk przebił się bokiem boiska, 20-latek zagrał do Szymczaka. Napastnikowi Kujawiaka wystarczyło precyzyjnie skierować piłkę do pustej bramki, jednak trafił w boczną siatkę bramki. Poloniści starali się zdobyć kolejnego gola. Nawet Łukaszowi Chruścickiemu udało się strzelić, ale sędzia uznał, że wcześniej faulował Piotra Szablewskiego. W następnych minutach meczu podopieczni Przemysława Talarka próbowali zaskoczyć swoich rywali składnymi akcjami i kontrami, niestety w końcowej fazie brakowało wykończenia. Pięć minut po wejściu na boisko Łukasz Nowak zapisał na swoim koncie gola. Michał Grzegorek zacentrował do Nowaka, a ten posłał bombę nie do obrony. Przy okazji warto pochwalić ambicję gości, którzy do końca starali się uzyskać bramkę kontaktową. Strzały gości były jednak niecelne. Końcówka meczu to chaotyczna obu drużyn.

To zwycięstwo dało Polonistom awans o jedną pozycję w tabeli. Do pierwszego miejsca, pozwalającego utrzymać się  w lidze, tracą jeden punkt, jednak drużynę Chełminianki czeka jeszcze spotkanie w tej kolejce.

19  maja 2019, 12:00- Stadion Miejski  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy

KP Polonia Bydgoszcz Kujawiak Lumac Kowal

Bramki: Damian Adamski 26′, Jakub Kościecha 45+1′, Łukasz Nowak 86′- Dawid Kwiatkowski 21′

Polonia: 25. Piotr Świetlik, 3. Kamil Błaszkiewicz 6. Jakub Kościecha, 7. Rafał Kubacki (79′ Michał Grzegorek), 9. Damian Adamski (72′ Filip Twardowski), 10. Przemysław Januszewski, 13. Robert Sawicki (c), 18. Jan Martin, 19. Łukasz Chruścicki, 22. Krystian Born (81′ Łukasz Nowak) , 23. Jakub Koźbiał

Kujawiak: 22. Tomasz Wojnowski, 3. Mateusz Jakubowski, 5. Damian Ratajczyk, 6. Kamil Malinowski (c), 8. Alan Czerwiński, 10. Vitalii Shvets (55′ Piotr Markowski), 13. Dawid Kwiatkowski, 14. Hubert Szymczak (62′ Kamil Juśkiewicz), 15. Piotr Szablewski, 17. Łukasz Grube, 18. Witold Jakubowski

Żółte kartki: Kościecha-Grube, Jakubowski