Kalendarium Polonijne: 12 stycznia | Polonia Bydgoszcz - P1920.pl

Kalendarium Polonijne: 12 stycznia

  • Łukasz Rybski
  • 12 stycznia 2022

1961

W Los Angeles urodził się Rick Miller (wł. Richard Leonard Miller) – amerykański żużlowiec występujący w Polonii Bydgoszcz w sezonie 1992.

Rick Miller, rok 1992. Kadr z portalu YouTube – relacja video z fety mistrzowskiego sezonu 1992.

Pisząc o Ricku Millerze, że występował w barwach Polonii może być jednak nadużycie. Amerykanin z Gryfem na piersi zaliczył tylko jeden mecz (inauguracyjny we Wrocławiu – porażka Polonii 42:47). Miller w trzech startach zdobył 2 punkty (d,-,0,2). Ten rezultat dał mu średnią 0,666 pkt/bieg.

Do Polonii Amerykanin przyszedł z częstochowskiego Włókniarza, gdzie był jednym z liderów „Lwów” ze średnią 2,184 pkt/bieg. Po nieudanej przygodzie w Bydgoszczy Miller postanowił zakończyć żużlową karierę i w 1997 roku rozpoczął… karierę aktorską oraz kaskadera. Jako kaskader wystąpił w takich filmach jak: „Kłamca, kłamca”, „Con Air – lot skazańców”, „Jeźdźcy Apokalipsy”, „Torque: Jazda na krawędzi”, „Incepcja”, „Terminator 3: Bunty maszyn”, „Batman – początek”, „Transformes 3” oraz „Faceci w czerni III” i „Narodziny gwiazdy”.

1971

Na Malcie w miejscowości Mtarfa urodził się Mark Roysten Gregory Loram. Brytyjski żużlowiec reprezentował barwy Polonii Bydgoszcz w latach 2001-2003.

Brytyjczyk wsławił się tym, że jako jedyny w erze Grand Prix zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata (2000 rok), nie wygrywając żadnego pojedynczego turnieju.

Mark Loram; foto: Wiesław Ruhnke
Mark Loram; foto: Wiesław Ruhnke

„Loramski” do Polonii dołączył w drugiej części sezonu 2001. Wówczas w Polonii panował kryzys wśród stranieri. I choć Todd Wiltshire prezentował się dobrze, to zarówno Henrik Gustafsson, czy Jason Lyons nie spełnili pokładanych w nich nadziei. Szczególnie Szwed zaliczył sporą obniżkę formy. Co ciekawe Loram jako ówcześnie panujący IMŚ nie miał klubu w Polsce (dziś nie do pomyślenia). Sytuację wykorzystali działacze Polonii, dzięki czemu udało się ostatecznie zdobyć brązowy medal DMP.

Drugi sezon zarówno dla Lorama, jak i dla Polonii był najlepszym w historii jego startów z Gryfem na plastronie. Średnia 2,268 walnie przyczyniła się do zdobycia przez Polonię złota DMP.

Ostatni rok startów Anglika w barwach klubu z Bydgoszczy był najmniej udany. Głównie ze względu na kontuzje, które przytrafiały mu się dość często. Średnia 1,935 i tylko sześć spotkań ligowych pozwoliły jednak zdobyć z drużyną drugi brąz DMP.

Poniżej zamieszczamy link do biegu nr 14 meczu fazy play-off pomiędzy Polonią Bydgoszcz, a Apatorem Toruń w sezonie 2001. Mark Loram jadący w parze z Jasonem Lyonsem, wyprzedza na trasie dwóch torunian – Mirosława Kowalika i Wiesława Jagusia, dowożąc tym samym wynik 5:1 dla gospodarzy.

Polonia Bydgoszcz – Apator Torun 2001. – YouTube

Średnia biegowa Lorama w Polonii:
2001 – 2,115 (ekstraliga)
2002 – 2,268 (ekstraliga)
2003 – 1,935 (ekstraliga)

źródło: speedway.com.pl; grasstrackgb.co.uk; speedwayw.pl; twojportalzuzlowy.pl

Udostępnij