To oni będą walczyć o punkty. ŻKS Polonia Bydgoszcz 2019
Poznajmy sylwetki zawodników, którzy będą reprezntować Polonię w sezonie 2019r. W drużnie jest kilka nowych twarzy. Do klubu dołączyli: Kamil Brzozowski, Ricky Wells, Aureliusz Bieliński (kontrakt „warszawski”), Mateusz Tonder (gość), Marcel Studziński (wypożyczenie), Josh Grajczonek
foto: GKS Wybrzeże
Kamil Brzozowski– wychowanek Stali Gorzów. Egzamin na licencję zdał w 2003 roku. W tym czasie reprezentował: GTŻ Grudziądz, Wybrzeże Gdańsk, Unibax Toruń, Ostrovię Ostrów Wielkopolski. To właśnie z ostrowskiego zespołu dołączył do Polonii. W zeszłym seoznie legitymował się średnią 1,689/bieg. Przeciwko Polonii, na torze w Bydgoszczy zdobył 6 punktów w trzech startach. W tym sezonie będzie kapitanem drużyny.
foto: Josh Grajczonek Rancing
Josh Grajczonek– pochodzi z australijskiego Townsville w stanie Queensland. Jest 6-krotnym mistrzem tego stanu. Do Europy przybył w 2008 roku, a kontretnie do Wielkiej Brytanii, gdzie został zawodnikem Glasgow Tigers. Pierwszy angaż w polskim klubie zanotował w 2009 roku- w ówczesnym KM Ostrów Wielkopolski. Niestety w mieście, który słynie z Tunieju o Łańcuch Herbowy, nie otrzymał szansy na start. Kolejnym przestankiem na mapie Polski był opolski Kolejarz. Później zasilił drużynę pilskiej Victorii. Przy okazji w 2013 roku został Mistrzem Par Premier League wraz z Jasonem Doylem. Oba Kangury reprezentowały wtedy Somerset Rebels, a Josh notował znkomite wyniki w lidze brytyjskiej. Kolejnymi klubami w Polsce, w których startował to KMŻ Lublin, Wanda Kraków, Stal Rzeszów, Orzeł Łódź. W tym sezonie podpisał kontrakt z rzeszowską Stalą, jadnak drużyna z Podkarpacia nie przystąpi do tegorocznych rozgrywek. W 2016 roku zastąpił kontuzjowanego Maxa Fricke w finale DMŚ, jednak na torze w Manchestrze nie zdobył ani jedngo punktu, a Australia zajęła 4 miejsce. Jego babcia i dziadek byli Polakami i przypłyneli do Australii, gdzie założyli rodzinę. W ubiegłym sezonie w barwach Orła Łodź w Nice I lidze żużlowej, uzyskał średnią: 1,476/bieg.
foto: This is speedway
Ricky Wells– reprezentant Stanów Zjednocznych, urodzony w nowozelandzkim Auckland. W tym sezonie będzie reprezentował Belle Vue Aces (Premiership) i Edinburgh Monarchs (Championship). Oprócz tego, w szwedzkiej Allsvenskan jest związany z Max500 Speedway. Jego pierwszym w Polsce klubem był Orzeł Łódź, jednak nie dostał tam szansy startu. Zeszły sezon w lidze polskiej był dla niego udany. W barwach Unii Kolejarz Rawicz wykręcił średnią 1,727/bieg, lecz startował w zbyt małej liczbie meczów, aby być sklasyfikowanym. W 2012 roku, startował z reprezentacją USA na torze w Bygdoszczy w półfnale DPŚ. Zdobył wtedy 3 punkty w czterech startch.
foto: wlkp24.pl
Marcel Studziński– w tym roku skończy 18 lat. Swoją karierę z czarnym sportem zaczął od miniżużla. Ścigał się w zespole z Wawrowa. Jest wychowankiem Stali Gorzów. W zeszłym sezonie startował w plastronie Ostrovii. W tymże klubie uzyskał śrenią 0,735/bieg.
foto: Gazeta Lubuska
Mateusz Tonder– wypożyczony z Falubazu Zielona Góra. Będzie miał pięć szans, aby wystąpić z gryfem na piersi. Tylko tyle razy ma wolny termin. W zeszłym sezonie nie został sklasyfikowany, mimo to uzyskał się średnią 0,619/bieg w rozgrywkach ekstraligowych.
foto: SpeedwayA-Z.cz
Ondriej Smetana– dla Czecha będzie to już drugi sezon w Polonii. W zeszłym sezonie nie dostał zbyt wielu okazji to startu. Uzyskał średnią 0,600, jednak nie został sklasyfikowany. W ostatnim czasie notuje świetne występy w lidze francuskiej, w której reprezentuje La Reole.
foto: Workington Comets
Rene Bach– 29- latek w zeszłym seoznie uzyskał najleszą średnią spośród wszystkich zawodników Polonii (średnia 1,922/bieg). W Polsce jeździł już w 2008 roku w barwach Orła Łódź. Następnie w 2014 w barwach Wandy Kraków pokazał się z dobrej strony. Reprezntował również kluby z Piły i Rzeszowa. W swojej ojczyźnie w tym sezonie będzie jeździł dla Holsted Tigers.
Dimitri Berge– urodził się w Marmande. Jest liderem klubu z tego miasta w lidze francuskiej. W zeszłym sezonie został wicemistrzem świata w Long Track. Uległ zaledwie jednym punktem Martinowi Smolinskiemu. Także rok temu, poprowadził reprezentację Francji do zdobycia pierwszego w historii mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Będzie reprezentował również drużynę z Wysp- Belle Vue Aces. W lidze polskiej startował również w Stali Rzeszów. W 2016 roku wygrał w II rundzie IMŚJ na torze w Pardubicach. W zeszłym sezonie uzysła średnią 1,757/bieg.
foto: Somerset Rebels
Valentin Grobauer– w zeszłym sezonie Niemiec pojechał w pięciu meczach dla „biało-czerwonych”. Uzyskał średnią 1,381. W tym seoznie zadebituje w Champinship, będzie reprezentował Somerset Rebels. W lidze polskiej dotyczas jeździł w obu Kolejarzach, z Opola i Rawicza.
foto: Matić Ivacić z tatą
Matić Ivacić– Słoweniec w zeszłym sezonie zadebiutował w lidze polskiej. Powtarzał cały czas, że jest dumny z jazdy w Polonii Bydgoszcz. W zeszłym sezonie uzyskał średnią 1,231.
foto: Facebook
Mikołaj Curyło– wychowanek Polonii. Licencję uzyskał w 2008 roku na torze w Grudziądzu. Dwa razy znalazł się tuż za podium w IMPJ. W 2011 roku zdobył tytuł DMPJ razem z Szymonem Woźniakiem, Damianem Adamczakiem i Karolem Jóźwikiem. Był gościem w Orle Łódź i Ostovii Ostrów Wlkp.
foto: Polski żużel
Damian Adamczak– kolejny wychowanek naszej drużyny. Był członkiem teamu, który w 2011 roku zdobył tytuł DMPJ. Oprócz Polonii, startował również w Orle Łódź, Stali Rzeszów i Starcie Gniezno. Średnia z ostatniego sezonu 1,326/bieg
foto: Picgrace
Tomasz Orwat– wychowanek na pozycji juniora. Bydgoscy kibice wiążą z nim wielkie nadzieje. W zeszłym sezonie był liderem formacji juniorskiej (średnia 1,021).W 2018 roku zwyciężył w cyklu Nice Cup.
foto: Speedway4Fun/ Dominika Kolasińska
Mateusz Jagła– dla niego będzie to już trzeci sezon w ekipie Polonii. W tym roku będzie musiał powalczyć o miejsce w składzie, co będzie na pewno robił, znając jego ambicję. Średnia z poprzedniego roku to- 0,407.
W drużynie Polonii są również: Aureliusz Bieliński i Oskar Ajtner-Gollob.